OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan trains police on searching and seizing criminal proceeds
TASHKENT, 26 March 2013 – A three-day training course for police instructors on searching, identifying and seizing the proceeds of crime started in Tashkent today.
The event is organized by the OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan jointly with the Police Academy under the Interior Ministry, and brings together 25 trainers from the National Police Academy. It is led by two experts from France to who will share the experiences of European law enforcement with the search, detection and collection of traces and evidences of crime.
Special attention will be paid to the content of existing training programmes in preparing law enforcement specialists on searching, identifying and seizing criminal proceeds.
“The participants of the training will familiarize themselves with other OSCE states’ experiences in the field of stolen assets recovery,” said Ambassador Gyorgy Szabo, the OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan at the start of the training course. “This will enable police instructors to incorporate their knowledge and methodologies into the curriculum of the Police Academy to prepare local specialists in the field of detection and seizing criminal proceeds.”
The training is held as part of a larger project by the OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan and the National Police Academy aimed at improving the staff training system for law-enforcement bodies.