OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan promotes community policing and police-public partnerships
TASHKENT, 25 March 2014 – A three-day training course for police instructors and operational police officers on community policing started in Tashkent today.
The event is being organized by the OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan jointly with the Police Academy under the Interior Ministry, and brings together 25 participants from the National Police Academy and operational police officers. It is led by two experts from Sweden and the United Kingdom who will share experiences, good practices and operational measures from OSCE participating countries on implementing community policing.
“The participants of the training will familiarize themselves with other OSCE states’ experiences on police-public partnerships,” said Ambassador Gyorgy Szabo, the OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan. “Community policing means community participation to enhance safety and social order and in solving community-related crime since the police cannot carry out this task on their own.”
The training course is part of a larger project by the OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan and the National Police Academy aimed at improving the staff training system for law-enforcement bodies.