TASHKENT, 20 May 2015 – A two-day workshop on cyber and ICT security issues began in Tashkent today. The event brought together some 40 participants, including 10 international experts from Austria, Estonia, France, Germany, Switzerland, UK, USA as well as representatives of the national parliament, judiciary, ministries for information technology, foreign affairs, academia and law enforcement agencies.
The event facilitated discussions among international and national experts on global, regional and bilateral efforts to enhance international Cyber Security. Best practice and lessons learned in investigations in the field of counter-narrative strategies to counter extremism online as well as countering the use of the Internet for terrorist purposes were also debated. Participants also discussed current threats in cybercrime, local legislations and strategies in use.
“Cybercrime is a new kind of threat that makes people vulnerable to cyber-criminals who can commit crimes against victims located thousands of kilometres away”, stated Deputy Head of Police Academy, Abror Otajonov, in his opening remarks. “This threat to our security can only be addressed by ensuring close international cooperation and adopting comprehensive national policies and developing relevant capacities”.
Ben Hiller, Cyber Security Officer of the OSCE Transnational Threats Department, said: ”With its comprehensive and inclusive approach the OSCE represents a bridge between different national and international approaches to tackling cyber/ICT threats and allows various stakeholders dealing with different cyber threats to move forward in a complementary manner.“
This event was organized in co-operation with the OSCE Transnational Threats Department, as part of the multi-year support provided by the OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan to the National Police Academy to improve the staff training system.