OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan provided personal protection equipment for the staff of the Ombudsperson’s Secretariat and Regional Representations
On 5 May, the OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan, John MacGregor handed over personal protection equipment (PPE) to the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsperson), Mr Ulugbek Mukhammadiev. The PPE is intended to help protect the staff of the Ombudsperson’s Secretariat and Regional Representatives from contracting COVID-19 when performing their official functions. This may include visiting and monitoring closed institutions, including quarantine facilities and penal colonies.
On 5 May, the OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan, John MacGregor handed over personal protection equipment (PPE) to the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsperson), Ulugbek Mukhammadiev. The PPE is intended to help protect the staff of the Ombudsperson’s Secretariat and Regional Representatives from contracting COVID-19 when performing their official functions. This may include visiting and monitoring closed institutions, including quarantine facilities and penal colonies.
By providing the PPE, the PCUz is assisting Uzbekistan in ensuring the continued monitoring of the national and international human rights standards is being conducted by the Institution of the Ombudsperson, even in the time of a crisis. The PCUz is committed to assisting Uzbekistan in its fight against COVID-19.
OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan John MacGregor said: “The Ombuds Institution is authorized by Oliy Majlis to perform the internationally recognized duties in accordance with the national preventive mechanism in Uzbekistan”.