OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan trains media representatives on emerging trends in journalism
The OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan, in co-operation with the Public Foundation for Support and Development of National Mass Media and with the support of the Agency of Information and Mass Communications under the Administration of the President, is organizing an online training course from 18 to 20 August 2020, to enhance the skills of journalists, press officers, bloggers and other media representatives in the country...
The OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan, in co-operation with the Public Foundation for Support and Development of National Mass Media and with the support of the Agency of Information and Mass Communications under the Administration of the President, is organizing an online training course from 18 to 20 August 2020, to enhance the skills of journalists, press officers, bloggers and other media representatives in the country.
The course, entitled: "The work of a journalist in a digital format: social networks and blogging, coronavirus and self-isolation, external and internal pressure" is part of a joint project to support media in Uzbekistan. It aims at facilitating in the professional development of journalists and bloggers to improve the quality of news and information flows in Uzbekistan. Over the course of three days, the participants will be able to share experiences, receive training and refresh their skills.
“Free and independent media are the cornerstone of democratic societies. The OSCE is engaged in media development through organizing trainings and by providing support for journalists,” said OSCE Project Officer Richard Wheeler.
During the online training, participants will study and discuss changing trends in media consumption and the media landscape, look at various mass media and social networks, analyze where fake news comes from and why people believe it, effective storytelling, and editorial work in the digital era and during a pandemic, as well as other relevant topics.