First Model OSCE organized in Uzbekistan
Twenty-five participants from Uzbekistan participated in a Model OSCE conference from 2 to 4 September 2020. Participants were graduates or current students from the University of World Economy and Diplomacy (UWED) in Tashkent.
The online event, the first of its kind in Uzbekistan, was co-organized by the OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan (PCUz) and UWED.
During the event, participants had the opportunity to enhance their knowledge about OSCE structures, develop their negotiation and drafting skills of international documents, and understand the work undertaken by the OSCE in Uzbekistan in its three programmatic dimensions. They were also acquainted with the 1975 Helsinki Final Act, the OSCE’s landmark document that set the foundation for European peace, guaranteed by a co-operative multilateral system based on shared values and commitments. The Model OSCE in Uzbekistan coincided with the 45th anniversary of the Helsinki Final Act.
“The Model OSCE is a simulation activity in which students must recreate the OSCE’s Permanent Council in a crisis situation,” explained John MacGregor, OSCE Project Co-ordinator. “Each student is assigned a country and must negotiate on behalf of her/his country to resolve the crisis. By the end of the exercise, the students must develop a joint action plan on how to settle the crisis and avoid the escalation of the conflict”. “I have often said that one of the greatest resources of Uzbekistan is its cohort of well-educated young people,” continued MacGregor.
Gulnoza Ismailova, Vice Rector on Science and Innovations at the University of World Economy and Diplomacy, said: “The first Model OSCE in Uzbekistan presented an opportunity for young people to understand how international diplomacy works and to become familiar with the work of the OSCE and the dynamics of international organizations.”
The event is part of the OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan’s activities aimed at involving young people in promoting peace and security and protecting the rights of youth.