OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan runs a series of online webinars on the role of media in countering terrorism and violent extremism
A webinar dedicated to the role of media in countering terrorism and violent extremism, was conducted on 21 and 22 September 2020. Twenty journalists from the Republic of Karakalpakstan and the Ferghana region participated in the event. It was organized within the framework of co-operation between the OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan and the Center for Retraining Journalists of Uzbekistan.
Countering terrorism, Media freedom and development
This event was part of a series of webinars, which started in July 2020, for journalists from Uzbekistan’s Andijan, Samarkand and Surkhandarya regions. The series aims to equip regional journalists with the necessary skills to inform the public about the threat of terrorism, consider gender-based aspects while reporting on the topic and work in partnership with civil society groups. Subjects covered during this webinar included leading journalistic investigations, the use of new multimedia technologies in reporting, and journalists’ safety.
“The OSCE makes a comprehensive contribution to international efforts to combat terrorism, promote the practice of co-operation and co-ordination-based approaches to countering terrorism at all levels, and fosters public-private partnerships,” said Richard Wheeler, Project Officer at the OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan. "Mass media has the unique potential to counter the spread of ideas related to VERLT among youth".