Role of Parliament in enhancing the framework of the National Preventive Mechanism in Uzbekistan discussed at OSCE-supported event
On 6 October 2020, the OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan supported the organization of an online seminar on the role of the Parliament in enhancing the legal framework on the prevention of torture within the National Preventive Mechanism. This activity is part of the broader framework of the National Strategy for Human Rights, adopted this year by Uzbekistan...
On 6 October 2020, the OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan supported the organization of an online seminar on the role of the Parliament in enhancing the legal framework on the prevention of torture within the National Preventive Mechanism. This activity is part of the broader framework of the National Strategy for Human Rights, adopted this year by Uzbekistan.
The Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan and the National Human Rights Centre, in co-operation with the Inter-Parliamentary Union, the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR), and the UN Country Team organized the event.
Members of the Senate and deputies of the Legislative Chamber, representatives of ministries, departments, law-enforcement agencies, civil society institutions, as well as representatives of international organizations and the diplomatic corps in Uzbekistan participated in the seminar.
International experts, including Ilya Novikov, Representative of the Inter-Parliamentary Union; Debra Long, Senior Research Fellow at the Human Rights Implementation Centre at the University of Bristol (UK); Victor Zakharia, Deputy Chair of the UN Subcommittee on Torture; Georgi Tugushi, former member of the UN Committee Against Torture; and Laura Jaffrey, ODIHR Adviser on Torture Prevention, attended the event.
“There are multiple OSCE commitments related to torture prevention and the operation of National Preventative Mechanisms”, said John MacGregor, OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan. “The organization of this event by Uzbekistan’s National Human Rights Centre, with a high level involvement of Parliamentarians, is a clear evidence of the firm position of Uzbekistan in the fight against torture. I am particularly pleased to note the eagerness, involvement, and intense dialogue between the Parliamentarians and the international experts, particularly Debra Long from Bristol University.”