OSCE organizes training on oratory skills mastery for media trainers in Uzbekistan
The OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan (PCUz), in co-operation with the Public Foundation for Support and Development of National Mass Media, is organizing a training course from 19 to 22 October 2020 to enhance the skills of media trainers and other media representatives in Uzbekistan...
The OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan (PCUz), in co-operation with the Public Foundation for Support and Development of National Mass Media, is organizing a training course from 19 to 22 October 2020 to enhance the skills of media trainers and other media representatives in Uzbekistan.
The training course consists of six units and will enable media trainers to study and discuss topics such as preparation for public speaking, the structure of speech, speech technique, methods of presentation of speech, non-verbal communication and psychological techniques. Participants will be able to share experiences, receive training and refresh their skills.
“Today’s training is the latest in a series of activities in which, while working together with the Public Foundation, the PCUz has undertaken to assist the professional development of journalists and bloggers in Uzbekistan,” said Richard Wheeler, OSCE Project Officer.