OSCE supports International Conference in Uzbekistan on contemporary military conflicts and ways to prevent them
The OSCE-supported international conference "Contemporary military conflicts and ways to prevent them" was held on 4 and 5 November 2020 in a blended format at the Academy of the Armed Forces of the Republic of Uzbekistan...
Conflict prevention and resolution
The OSCE-supported international conference "Contemporary military conflicts and ways to prevent them" was held on 4 and 5 November 2020 in a blended format at the Academy of the Armed Forces of the Republic of Uzbekistan.
The conference provided a platform for exchanging views and experiences on international and regional security issues. New forms of modern military conflicts and effective mechanisms to combat transnational threats were studied and discussed, as well as the possibility of expanding co-operation between foreign universities and research centers.
Materials and proposals of the academic conference will contribute to the study of best practices and new trends in the development of military art in modern military conflicts, the study of innovative methods and approaches in the educational process and the expansion of knowledge and personal enrichment of military personnel.
“The adoption of the defense doctrine of the Republic of Uzbekistan in December 2017 will make a significant contribution to the future of Uzbekistan. Fifty-seven OSCE participating States have recognized the need for supporting reform priorities and have shown a historical level of interest in events and actions in Uzbekistan. Today's event is a vivid example of effective co-operation between the Academy of the Armed Forces of Uzbekistan and the OSCE,” noted John MacGregor, Project Co-ordinator in Uzbekistan.
Over 300 participants and experts from international organizations attended the event, including experts from the OSCE, the International Committee of the Red Cross, the Regional Anti-Terrorist Structure of the Shanghai Cooperation Organisation, the North Atlantic Treaty Organization, the George C. Marshall European Center for Security Studies, as well as educational institutions from the Russian Federation, Turkey, the United States of America, the United Kingdom, Germany, Poland, Ukraine, India, Italy, China, Republic of Korea, Pakistan, Belarus, Kazakhstan, and Kyrgyzstan.