The OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan is conducting a second training course for 18 women representatives of local authorities from Samarkand, Djizzakh, Kashkadarya and Surkhandarya regions from 30 November to 4 December 2020.
The current course is the second in a series of training events, which will be conducted in all regions of Uzbekistan. Courses cover topics such as improving advocacy and leadership skills and increasing the knowledge on women’s human rights at local, regional and national levels, drawing on the conceptual framework of the Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination Against Women (CEDAW) for framing rights and State obligations.
The event was opened by Feruza Eshmatova, Chairperson of the Committee on Women and Gender Equality of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan. In her opening speech, she stressed that “the OSCE commitments are fully in line with the priorities of the country including strengthening women’s managerial roles in increasing the role of women in society”.
John MacGregor, Head of the OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan, said: “The OSCE recognizes that equal rights of women and men are essential to foster peace, security, and sustainable development.” He also added that the OSCE values the recent statements from the President of Uzbekistan on advancing women’s issues.
The training is part of the OSCE extra-budgetary project “Support to Women’s Committee of the Republic of Uzbekistan” with the financial support from the Governments of Finland and Norway.
Throughout the project implementation period (2019-2021), a series of trainings will be organized for women representatives of local authorities on the following topics: improving advocacy and leadership skills; increasing the knowledge on women’s human rights at local, regional and national levels, drawing on the conceptual framework of CEDAW for framing rights and State obligations.