Developing and implementing the national action plan on Women, Peace and Security in focus at OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan-supported event
The OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan (PCUz) conducted an international roundtable discussion on “Developing and Implementing the National Action Plans on Women, Peace and Security: Good Practices and Lessons Learned” on 18 December 2020.
The online event was organized together with the OSCE Secretariat’s Programme for Gender Issues, the National Human Rights Centre and the National Commission on Gender Equality of the Republic of Uzbekistan.
International experts from Albania, Georgia and Ireland shared best practices and provided information on drafting the National Action Plans on United Nations Security Council Resolution 1325, as well as their approach to the Women, Peace and Security agenda.
During the roundtable discussion, representatives of the National Human Rights Centre and civil society organizations of Uzbekistan presented their experiences with developing a draft National Action Plan on Resolution 1325.
Akmal Saidov, Director of the National Human Rights Centre, said: “At this moment, in Uzbekistan, according to the legislation, every single draft law must go through the gender expertise.”
Amarsanaa Darisuren, OSCE Senior Adviser on Gender Issues, noted: “Today’s roundtable discussion is particularly beneficial for Uzbekistan to discuss and exchange views with experts from other sub-regions of the OSCE area and to explore in more detail the implementation of the Women, Peace and Security agenda in the participating States of the OSCE.”
OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan, John MacGregor, said: “I am delighted that Uzbekistan is determined to advance the implementation of a Women, Peace and Security agenda. I have no doubts that women’s full, equal and meaningful participation is required to maintain peace and security, be it national, regional or global.”
The event provided a platform for discussing the relevant legal and policy frameworks and sharing good practices on implementation of the Women, Peace and Security agenda among practitioners from Uzbekistan and other OSCE participating States.