Best scenario on combatting trafficking in human beings awarded by OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan
On 22 April 2021, Mathieu Lemoine, Senior Project Officer in the Human Dimension at the OSCE, awarded a tablet to Muattarkhon Burkhanova, Public Relations Specialist of the Republican Social Information Center "Istiqbolli Avlod" (Tashkent) and winner of a competition for the best script for an animation video or a short film on combating trafficking in human beings.
The competition focused on the topic: “Internet: how to protect yourself?” and ran from 18 November to 2 December 2020.
The OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan, together with the country’s National Commission on Combating Trafficking in Human Beings and Forced Labor and the Ombudsperson for the Rights of the Children, launched the competition and selected the winner within the framework of the project "Supporting the further development of national institutional frameworks for combating human trafficking in Uzbekistan."