Project Co-Ordinator in Uzbekistan holds training on international human rights standards and physical accessibility of courts and polling stations for persons with disabilities
The OSCE Project Co-Ordinator in Uzbekistan (PCUz) organized a series of training courses for civil society representatives and members from the Association of Disabled People of Uzbekistan on topics related to the physical accessibility to courts and polling stations of persons with disabilities. The courses started online on 17 May 2021. The series will be conducted through 10 June...
The OSCE Project Co-Ordinator in Uzbekistan (PCUz) organized a series of training courses for civil society representatives and members from the Association of Disabled People of Uzbekistan on topics related to the physical accessibility to courts and polling stations of persons with disabilities. The courses started online on 17 May 2021. The series will be conducted through 10 June.
More than 30 representatives of the Association of Disabled People from several regions of Uzbekistan are attending the seminars conducted in both Russian and Uzbek.
Over the course of the seminar, participants will enhance their knowledge on several issues, such as the right to a fair trial for persons with disabilities, methodology of conducting public control by civil society representatives, data collection, data analysis and report writing, with the aim to contribute to the implementation of OSCE human dimension commitments.
During his opening speech, Mathieu Lemoine, OSCE Senior Project Officer, drew attention to the increasing importance the OSCE has given to topics related to disability rights in an effort to further the inclusion of persons with disabilities, and vulnerable groups in general, into the political, public, economic and social life of the country. “One of the goals of the PCUz in this sphere is to support Uzbekistan in its efforts to ratify the United Nations Convention on the Rights of Persons with Disabilities; we welcome the speech of the President of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoev, at the 46th session of the United Nations Human Rights Council when he announced the future ratification,” said Lemoine.
The training courses are organized within the framework of the PCUz project “Support to the Promotion and Protection of the Rights of Persons with Disabilities in Uzbekistan.”