OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan continues its series of training courses for female local representatives on strengthening leadership skills
From 19 to 21 May 2021, the OSCE Project Co-ordinator Co-ordinator in Uzbekistan (PCUz) will conduct a third training course for 28 female representatives of local authorities from the Bukhara, Navoiy, Khorezm regions and the Republic of Karakalpakstan...
From 19 to 21 May 2021, the OSCE Project Co-ordinator Co-ordinator in Uzbekistan (PCUz) will conduct a third training course for 28 female representatives of local authorities from the Bukhara, Navoiy, Khorezm regions and the Republic of Karakalpakstan.
The course will focus on improving advocacy and leadership skills, gender issues and root causes, and an introduction to the Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination Against Women (CEDAW). Increasing the knowledge on women’s human rights at local, regional and national levels, as well as State obligations to combat discrimination were also discussed. This seminar is the third in a series of training courses, which are conducted in all regions of Uzbekistan.
Malika Kadirkhanova, Chairperson of the Committee on Women and Gender Equality of the Senate opened the seminar stressed that: “One of the priorities of the country is strengthening women’s managerial roles and increasing the role of women in society”.
Hans-Ullrich Ihm, Acting OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan, in his opening remarks said that the OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan and the OSCE Institutions are ready to provide Uzbekistan with all the necessary support in its efforts to implement the National Strategy for Achieving Gender Equality in the Republic of Uzbekistan for 2020–2030. “Encouraging the active participation of women in leadership and decision-making is another of our priorities. We already provide capacity-building and mentoring programmes to support women entering politics.”
This training course is part of a longstanding commitment of the OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan to assist the country in promoting women`s advancement in social, political and economic life within the society. The series is part of the extra-budgetary project “Support to Women’s Committee of the Republic of Uzbekistan”, financially supported by the Governments of Finland and Norway.