OSCE Day held in Uzbekistan on the twentieth anniversary celebration of children's organization Kamalak
Ninety youth leaders and volunteers to their communities from all over Uzbekistan participated on 20 May 2021 in an OSCE Day, held in a hybrid format, dedicated to the 20th anniversary of the children's organization Kamalak. The OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan organized the event in co-operation with the Child’s Rights Ombudsperson and the Youth Union...
Ninety youth leaders and volunteers to their communities from all over Uzbekistan participated on 20 May 2021 in an OSCE Day, held in a hybrid format, dedicated to the 20th anniversary of the children's organization Kamalak. The OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan organized the event in co-operation with the Child’s Rights Ombudsperson and the Youth Union.
Participants had the opportunity to learn about the OSCE, enhance their knowledge about its executive structures and understand the work undertaken by the Organization in Uzbekistan. The interactive sessions provided an opportunity for a lively exchange of thoughts and ideas on the role of youth in promoting a culture of peace, tolerance and equality.
Mathieu Lemoine, Human Dimension Senior Project Officer, in his opening remarks noted that the OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan recognizes the advancements in expanding and further increasing the effectiveness of youth reforms in Uzbekistan. “Today’s event introduces participants to the OSCE and its activities in Uzbekistan, giving them the chance to learn how the Organization works, what problems it aims to solve, and also providing the opportunity to try to approach some of the common problems, like true development practitioners”.
The event is part of the OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan’s activities aimed at involving young people in promoting peace and security and protecting the rights of youth, as per the 2014 Basel Ministerial Council Declaration on Youth and the 2018 OSCE Declaration on the Role of Youth in Contributing to Peace and Security Efforts.