Promoting Women Peace and Security Agenda focus of OSCE event in Uzbekistan
Between 26 and 27 September, an international roundtable was held in Bukhara, Uzbekistan, on the topic: "The Women, Peace and Security (WPS) Agenda and its relationship with human rights."
The event was organized by the OSCE Project Coordinator in Uzbekistan  jointly with the National Human Rights Centre of the Republic of Uzbekistan, the Commission for Ensuring Gender Equality of the Republic of Uzbekistan, the Senate Committee of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan on Women and Gender Equality, and in close collaboration with the OSCE Programme Office in Dushanbe.
This was an opportunity for Representatives from the Parliament, judiciary, law enforcement, and civil society organizations to discuss ways to improve the status of women in the security sector and shared good practices at the national and regional levels.
"It is impossible to achieve sustainable development without ensuring respect for human rights, gender issues, and maintaining peace and security and Uzbekistan fully supports this statement," said Akmal Saidov, Director of the National Human Rights Centre and the first deputy speaker of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan.
Acting Head of the OSCE Project Co-ordinator Office in Uzbekistan, Hans-Ullrich Ihm, stressed the importance the OSCE has played in advancing the "Women, Peace, and Security" Agenda by supporting the implementation of the United Nations Resolution 1325 and sharing international experience in the field of its implementation, monitoring and evaluation.
The roundtable continued in four plenary sessions focused on: ensuring access of women, including victims of gender-based violence to justice; enhancing the role of women in the security sector; and participation of Civil Society organizations in the Implementation of UN Security Council Resolution 1325.
As a result, the participants presented recommendations for establishing a regional platform to exchange best practices and knowledge about the promotion of UN Security Council Resolution 1325 at the regional level.