OSCE strengthens skills of the next generation of journalists
In the conference hall of the International Nordic University in Tashkent, work is in full swing: young journalists and students are learning from professionals how to operate in the modern media environment and to produce high-quality content – engaging, objective and, most importantly, reliable news stories, video reports and other media materials.
The five-day course, “Modern Media: Law, Security and Digital Tools”, runs from 2 to 5 December. It has been organized by the OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan, the Public Foundation for Support and Development of National Mass Media, the International Nordic University and the Modern Journalism Development Centre.
Participants study the basics of media legislation and learn how to obtain information from government agencies. One aspect of the training focuses on ethics and information security through real-life cases and practical discussions. Another is fact-checking – the verification of information and the identification of possible misinformation. This is a key skill for today’s journalists.
Special attention is devoted to digital technologies and artificial intelligence, which have become a part of our daily lives. AI tools can help journalists generate ideas and create content, but their use raises ethical questions about privacy, their capacity to create “deep-fake” videos and photos, and the unremunerated use of copyrighted content.
Under the guidance of experts, the young journalists learn how to shoot high-quality video on smartphones, create content for social media and analyze audience metrics.
The five-day course aims to develop not just professional skills but also critical thinking and responsibility. The training also aligns with the “16 Days of Activism against Gender-Based Violence” campaign, which this year draws attention to digital violence, underlining the relevance of discussions around media literacy, online safety and responsible content creation.