OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan supports development of the draft National Action Plan on implementing the Recommendations of the UN Committee Against Torture
The OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan co-organized a webinar to discuss drafting of the National Action Plan (NAP) on the implementation of the Recommendations of the UN Committee Against Torture (CAT). The event took place on 17 December 2020.
The webinar was held in co-operation with the National Human Rights Centre of the Republic of Uzbekistan, the Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights in Central Asia and the United Nations Development Program in Uzbekistan.
During the event, international experts from the UN Subcommittee on Prevention of Torture, the UN High Commissioner for Human Rights' Regional Office for Central Asia and the OSCE shared experiences of a number of countries in developing and implementing the NAPs on the implementation of the Recommendations of the UN CAT.
The webinar provided a platform for the officials of the judiciary and law enforcement agencies of the Republic of Uzbekistan, relevant ministries and agencies, and civil society institutions to exchange ideas on further improving the state policy on prevention of torture.