YXHTning O'zbekistondagi loyihalari koordinatori BMT qiynoqlarga qarshi qo'mitasining tavsiyalarini ijro etish bo'yicha Milliy harakatlar rejasi loyihasini ishlab chiqishni qo'llab-quvvatladi
2020 yil 17-dekabrda YXHTning O'zbekistondagi loyihalari koordinatori hamkorligida BMT qiynoqlarga qarshi qo'mitasi (CAT) tavsiyalarini amalga oshirish bo'yicha Milliy harakat rejasi (MHR) loyihasini muhokama qilish uchun vebinar tashkil etildi.
Tadbir O'zbekiston Respublikasi Inson huquqlari Milliy markazi, BMT Inson huquqlari bo'yicha Oliy komissari boshqarmasining Markaziy Osiyoda bo’limi va BMTning O'zbekistondagi Taraqqiyot dasturi bilan hamkorlikda o'tkazildi.
Uchrashuv davomida BMT Qiynoqlarning oldini olish bo'yicha kichik qo'mitasi xalqaro ekspertlari, BMT Inson huquqlari bo'yicha Oliy komissari boshqarmasining Markaziy Osiyoda bo’limi va YXHT tomonidan bir qator mamlakatlarda CAT tavsiyalarini amalga oshirish bo'yicha MHR ishlab chiqish va amalga oshirilishi bo'yicha tajribalari bilan o'rtoqlashdi.
Vebinarda O'zbekiston Respublikasi sud tizimi va huquqni muhofaza qilish idoralari, tegishli vazirlik va idoralar hamda fuqarolik jamiyati institutlari mas'ullari uchun qiynoqlarning oldini olish bo'yicha davlat siyosatini yanada takomillashtirish bo'yicha fikr almashish uchun zamin bo’ldi.