OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan provided humanitarian aid to Tashkent City Main Department of Internal Affairs
On April 30, the OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan provided humanitarian aid, including medical means of protection, to stop the spread of COVID-19 to Tashkent city police officers.
On April 30, the OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan provided humanitarian aid, including medical means of personal protection, to stop the spread of COVID-19 to Tashkent city police officers.
To enhance the safety and effectiveness of police, who continue to confront the current pandemic, the PCUz has purchased safety glasses and protection masks, gloves and sanitizers for further donation to the Tashkent city Main Department of Internal Affairs. The donation is part of the PCUz assistance to the Government of Uzbekistan in its efforts to fight the transnational threat represented by COVID-19.
Colonel Aziz Tashpulatov, Head of the Tashkent City Main Department of Internal Affairs, attended the handover of the assistance. The OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan Ambassador John MacGregor said: “The police services of Uzbekistan are on the frontline in the fight against the coronavirus, as they interact with the public every day. By protecting police officers, we protect the public, and prevent the spread of COVID-19.”
The donation demonstrates that the safety of people, and their health, are part of the OSCE’s comprehensive approach to security.