Access to justice for persons with disabilities discussed in Uzbekistan
The OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan, together with the Association of People with Disabilities of Uzbekistan co-hosted an online event to discuss the Access to Justice for Persons with Disabilities: Foreign Experience and National Practice on 14 December 2020
The OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan, together with the Association of People with Disabilities of Uzbekistan co-hosted an online event to discuss the Access to Justice for Persons with Disabilities: Foreign Experience and National Practice on 14 December 2020.
The event consisted of two sessions, which covered international standards and experience as well as national practice in Uzbekistan with regard to access to justice for people with disabilities. International experts from Latvia, Estonia and Kazakhstan shared their knowledge and experiences about the new standards in the area of access to justice, as well as rights of women and children with disabilities.
John MacGregor, OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan, opening the event, said: “It is up to all of us to promote and protect the rights of persons with disabilities. Many of the priorities of Uzbekistan’s 2017-2021 Action Strategy, as well as a number of OSCE commitments, are closely related to this topic. The organization of today’s event is a clear evidence of the firm approach of Uzbekistan to safeguarding the human rights of Persons with Disabilities.”
Over 44 participants attended the event, including members of organizations representing people with disabilities from all over the country, representatives of the Secretariat of the Ombudsperson Institution of Uzbekistan, the Ombudsperson Institution for Children’s Rights, and the Supreme Court of Uzbekistan.