Nogironlarning huquqlari to'g'risidagi konvensiyani ratifikatsiya qilish O'zbekistonda nishonlandi
2021 yil 28 iyulda YXHTning O'zbekistondagi loyihalari koordinatori (PCUz), 150 ishtirokchi ishtirok etgan Birlashgan Millatlar Tashkilotining nogironlar huquqlari to'g'risidagi konvensiyasini O'zbekiston Respublikasi tomonidan ratifikatsiya qilishga bag'ishlangan, birgalikda tashkil etilgan rasmiy marosimni uyushtirdi. Ushbu yuqori darajadagi tadbir O'zbekiston Inson Huquqlari Milliy Markazi va Birlashgan Millatlar Tashkilotining mamlakat jamoasi bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Ochilish so'zlarini, Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o'rinbosari va Inson huquqlari bo'yicha milliy markaz direktori Akmal Saidov boshlab berdi. So'ng, Senat Raisi, Tanzila Narbaeva; Tashqi Ishlar Vazirining O'rinbosari, G'ayrat Fazilov; BMTning nogironlar huquqlari bo'yicha qo'mitasi kotibi, Horhe Araya; BMTining Markaziy Osiyoda OHCHR mintaqaviy vakolatxonasi rahbari, Riszard Komenda, va YXHTning O'zbekistondagi loyihalari koordinatori Elchi, Pyer fon Arks, ochilish marosimida so'zladilar. So'zga chiqqanlar Konvensiyani ratifikatsiya qilishning muhimligini ta'kidlab, bu uning amalga oshirilishidagi boshlanish ekanligini ta'kidladilar. YXHTning O'zbekistondagi loyihalari koordinatorining azaliy hamkori bo'lgan O'zbekiston nogironlar assotsiatsiyasining fuqarolik jamiyati vakillari hamda O'zbekiston nogironlar jamiyati va O'zbekiston Ko'zi Ojizlar Jamiyati rahbarlari so'zga chiqdilar.
Elchi, Pyer fon Arks shunday dedi: "Bu hukumat, fuqarolik jamiyati, boshqa tashkilotlar va qo'mitalar, shu jumladan Inson huquqlari bo'yicha milliy markaz va BMTning mamlakat jamoasi va mening YXHTning O'zbekistondagi loyihasi koordinatori jamoamning birgalikdagi ishining ajoyib natijasidir." Uning qo'shimcha qilishicha, YXHT Milliy harakatlar rejasini ishlab chiqish va amalga oshirish bo'yicha keyingi qadamni qo'llab-quvvatlashga tayyorligini bildirdi, va hukumatni nogironlarning huquqlari bilan shug'ullanadigan nodavlat tashkilotlarni o'z ichiga olgan inklyuziv jarayonni yo'lga qo'ygani uchun maqtadi.
YXHT loyihalari koordinatori ko'p yillardan buyon nogironlar huquqlari to'g'risidagi konvensiyani ratifikatsiya qilishni qo'llab-quvvatlamoqda va "O'zbekistonda nogironlarning huquqlarini himoya qilish va himoya qilishni qo'llab-quvvatlash" loyihasi orqali Konventsiyani amalga oshirishga qaratilgan O'zbekiston hukumatining sa'y-harakatlarini qo'llab-quvvatlashni rejalashtirishmoqda.