YXHTning O'zbekistondagi loyihalari koordinatori davra suhbatlari tashkilashtirish orqali ayollarning ijtimoiy-iqtisodiy va siyosiy hayotdagi rolini kuchaytirmoqda.
YXHTning O'zbekistondagi loyihalari koordinatori 2021 yil 2 va 3 avgust kunlari ijtimoiy-iqtisodiy va siyosiy hayotda ayollarning rolini kuchaytirish, ayollarning kasbiy rivojlanishi va yetakchilik ko'nikmalariga sarmoya kiritish masalalariga bag'ishlangan bir qator davra suhbatlarini o'tkazdi. Tadbir, Gender tengligi milliy komissiyasi va O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Ayollar va gender tengligi bo'yicha qo'mitasi bilan birgalikda tashkil etildi.
Muhokamalarda Toshkent, Samarqand va Buxoro viloyatlaridan ktashrif buyurgan ellikdan (50) ortiq ishtirokchi, jumladan, gender tengligi bo'yicha milliy komissiya a'zolari, vazirlik va davlat idoralari, siyosiy partiyalar, nodavlat notijorat tashkilotlari va ommaviy axborot vositalari a'zolari ishtirok etishdi. Ayollarning siyosiy ishtirokdagi rolini oshirish, tadbirkor ayollarni qo'llab-quvvatlash, nogiron ayollarga ularning jamiyat va ijtimoiy hayotda ishtirokini ta'minlash imkoniyati muhokama mavzusi bo'ldi.
O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Xotin -qizlar va gender tengligi masalalari qo'mitasi rahbari Malika Qodirxonovaning ta'kidlashicha: “Hozir O'zbekistonda har bir ayol kuzatuvchi emas, balki faol ishtirokchidir. Bu yil ularning maqomini yaxshilash maqsadida oltita normativ -huquqiy hujjat qabul qilindi. Bu shuni ko'rsatadiki, hukumat darajasida ayollarga e'tibor qaratilmoqda. 2018 yilda yetakchi bo'lishni qo'llab -quvvatlagan ayollar soni 6000 dan oshdi, bu yil ularning soni 16000 dan oshdi. Gender tengligi bo'yicha milliy komissiya va Senat qo'mitasi siyosiy va huquqiy bilimlarini oshirib, rahbarlik lavozimlariga tayyorlashni rejalashtirmoqda. ”
YXHTning O'zbekistondagi loyihalari koordinatori, Elchi Pierre von Arx o'zining kirish so'zida, 2014 yilda 24 ta ayoldan parlamentar ayollarning sonini 2019 yilda o'tgan parlament saylovlari natijasida 48 taga yetishish borasida O'zbekistonda erishilgan ijobiy qadamlarni qayd etdi. Bu mamlakatga ayollarning qonun chiqaruvchi organlar vakilligini besh yil oldin dunyodagi 190 ta milliy parlamentdan 128 -o'rindan 37 -o'ringa ko'tarilish imkonini berdi.
Davra suhbati Norvegiya hukumatining moliyaviy ko'magida YXHTning "O'zbekiston Respublikasi Xotin -qizlar qo'mitasini qo'llab -quvvatlash" byudjetdan tashqari loyihasi doirasida va YXHTning O'zbekistondagi loyihalari koordinatorining mamlakatda ayollarning jamiyatda ijtimoiy, siyosiy va iqtisodiy hayotda ishtirokini rag'batlantirishga ko'maklashish majburiyatlari ichida o'tqazildi.