YXHT va BMT Markaziy Osiyodan mojaroli hududlardan qaytganlarni reabilitatsiya va reintegratsiya qilish strategiyalarini kuchaytirmoqda
OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan, Transnational Threats Department
Террорчиликка қарши кураш
27-noyabr kuni Markaziy Osiyo davlatlari, YXHT tuzilmalari, BMT tashkilotlari va fuqarolik jamiyati vakillaridan iborat 40 dan ortiq mutaxassislar Toshkentda Qaytganlarni Reabilitatsiya va Reintegratsiya qilish bo‘yicha Markaziy Osiyo mintaqaviy ekspertlar kengashining (MEK) ikkinchi yig‘ilishida ishtirok etdilar.
MEK 2024-yil may oyida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan tashkil etilib, mintaqaviy hamkorlik va mas’uliyat, psixosotsial yordam, terrorizm narrativlariga qarshi kurashish va fuqarolik jamiyatini jalb qilish orqali reabilitatsiya va reintegratsiya bo‘yicha tavsiyalar ishlab chiqadi.
Mazkur yig‘ilishda fuqarolik jamiyati tomonidan boshqariladigan reabilitatsiya dasturlari va gender hamda yoshga nisbatan sezgir yondashuvlarni qo‘llash masalalari muhokama qilindi. Shu bilan birga, huquqiy asoslar va salohiyatni oshirish zaruriyatlari ham tahlil qilindi.
"Mojaroli hududlardan qaytganlarni jamiyatga qayta integratsiya qilish insonparvarlik vazifasi bo‘lib qolmay, balki barqaror mintaqaviy xavfsizlikning asosidir. YXHT bu jarayonlarda doimiy hamkorlikni davom ettiradi," dedi YXHTning O‘zbekistondagi loyihalar Koordinatori Antti Karttunen.
2024-yil mart holatiga ko‘ra, 2,100 dan ortiq fuqarolar reabilitatsiya dasturlari orqali o‘z oilalari va jamiyatlariga muvaffaqiyatli qayta qo‘shilgan.
Ushbu tadbir O‘zbekistonning asosiy davlat idoralari, YXHT va BMT tuzilmalari hamkorligida tashkil etilib, mintaqaviy va xalqaro hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qildi.