O‘zbekiston ma’lumotlar boshqaruvi salohiyatini mustahkamlamoqda: ochiq va genderga oid ma’lumotlar qarorlar qabul qilish uchun asos bo‘lib xizmat qiladi
- Керакли тарзда бошқариш
2025-yil 29–30-iyul kunlari Toshkent viloyatida YXHTning O‘zbekistondagi loyihalar Koordinatori Xalqaro ochiq ma’lumotlar xartiyasi (Open Data Charter, ODC) bilan birgalikda va Milliy statistika qo‘mitasi hamkorligida ikki kunlik seminar tashkil etildi. Tadbir O‘zbekiston davlat tashkilotlari xodimlarining ochiq va genderga oid ma’lumotlaridan foydalanish bo‘yicha salohiyatini oshirishga qaratildi.
Seminar vazirliklar, davlat tuzilmalari va korxonalarning tegishli mutaxassislarini ochiq ma’lumotlar asosli qarorlar qabul qilish, shaffoflik va tarmoqlararo hamkorlikni mustahkamlashga qanday hissa qo‘shishi mumkinligi bilan bog‘liq dolzarb masalalarni muhokama qilish uchun birlashtirdi. Inklyuziv davlat siyosatini shakllantirish va xalqaro majburiyatlarga erishishda gender ma’lumotlarining roliga alohida e’tibor qaratildi.
Tadbir O‘zbekistonning ma’lumotlarni boshqarishni takomillashtirish bo‘yicha sa’y-harakatlarining bir qismi bo‘lib, kasbiy ko‘nikmalar va institutsional salohiyatni rivojlantirishga hissa qo‘shdi, bu esa kelajakda mamlakatning tegishli xalqaro reytinglardagi o‘rnini yaxshilashga yordam beradi. Ishtirokchilar mavjud ma’lumotlar to‘plamlarini xaritalash, yetishmayotgan ma’lumotlarni aniqlash va ma’lumotlarga asoslangan qarorlar qabul qilish samaradorligini oshirish uchun manfaatdor tomonlar o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish masalalarini muhokama qildilar.
Xalqaro ochiq ma’lumotlar xartiyasi tadqiqotlar direktori Renato Berrino ta’kidlaganidek:
"Ishonchli ma’lumotlarni boshqarish tizimi nafaqat texnologiyalarni talab qiladi - u hamkorlik va umumiy ustuvorliklarga asoslanadi. O‘zbekiston ochiqlik tamoyillariga o‘sib borayotgan sodiqligini namoyish etmoqda va ushbu seminar manfaatdor tomonlarning o‘zaro hamkorligi, muammolarni aniqlash va inklyuziv, asosli siyosat vositasi sifatida ochiq va gender ma’lumotlaridan foydalanishni rag‘batlantirish uchun platformaga aylandi."