Hamkorlikning muhim bosqichlari nishonlanmoqda: Xelsinki yakuniy hujjatining 50 yilligi va YXHTning O‘zbekistondagi faoliyatining 30 yilligi
YXHTning O‘zbekistondagi loyihalari koordinatori tomonidan Tashkilotning ta’sis hujjati - Xelsinki Yakuniy akti imzolanganining ellik yilligi hamda YXHTning O‘zbekistonda faoliyat yuritayotganiga 30 yil to‘lishi munosabati bilan tadbir o‘tkazildi.
YXHTning O‘zbekistondagi loyihalari Koordinatori hukumat, diplomatik vakolatxonalar, xalqaro tashkilotlar, fuqarolik jamiyati va uzoq yillik hamkorlar vakillarini o‘tgan yillardagi yutuqlarni yodga olib, umumiy majburiyatlarni yana bir bor tasdiqlash uchun birlashtirdi.
YXHTning amaldagi raisining maxsus vakili, elchi Terxi Xakala ishtirok etdi va 50 yil oldin imzolangan Xelsinki Yakuniy aktiga doimiy hurmatni saqlab qolish muhimligini alohida ta’kidladi:
"Ushbu yubileyni nishonlar ekanmiz, keling, Xelsinki ruhiga bo‘lgan sadoqatimizni yangilaylik. Biz duch kelayotgan muammolar - geosiyosiy, ekologik yoki ijtimoiy bo‘lishidan qat’i nazar - birlik va mintaqaviy hamkorlikni talab qiladi. Mintaqaviy diplomatiya va islohotlardagi kuchli roli bilan O‘zbekiston bu yo‘lda muhim hamkordir."
YXHTning O‘zbekistondagi loyihalari Koordinatori, elchi Antti Karttunen o‘z nutqida so‘nggi o‘ttiz yil ichida tashkilot mamlakatda muhim rol o‘ynaganini ta’kidladi:
"Keyingi 30 yil davomida YXHT O‘zbekiston bilan mamlakatda islohotlarni qo‘llab-quvvatlash, institutlarni mustahkamlash, inson huquqlari va xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha qo‘lni-qo‘lga berib ishladi. Bugun biz muhim yubileyni nishonlamoqdamiz, lekin e’tiborimizni kelajakka qaratishimiz kerak. Barqaror jamiyat barpo etishda yoshlarni qo‘llab-quvvatlash va ularni jarayonlarga jalb etish naqadar muhimligini ortiqcha ta’kidlab bo‘lmaydi ."
Tadbirda O‘zbekiston va butun mintaqada YXHT tamoyillarini ilgari surishga bo‘lgan qat’iy sadoqatni namoyon etdi.