Toshkentda Markaziy Osiyoda mintaqaviy xavfsizlikning ustuvor yo‘nalishlari muhokama qilindi
Davlat organlari, xalqaro tashkilotlar, diplomatik korpus va ilmiy jamoatchilik vakillari O‘zbekiston Harbiy xavfsizlik va mudofaa universiteti hamda YXHTning O‘zbekistondagi loyihalar koordinatori tomonidan tashkil etilgan «Regionalizm va barqarorlik: global o‘zgarishlar sharoitida Markaziy Osiyo xavfsizligini ta’minlash» nomidagi xalqaro konferensiyada mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish, tinchlikni mustahkamlash va xavfsizlikni ta’minlash yo‘llarini muhokama qildilar.
O‘z nutqida YXHTning O‘zbekistondagi loyihalar koordinatori, elchi Antti Karttunen xavfsizlikka kompleks yondashuvning ahamiyatini ta’kidladi:«Xavfsizlik faqat harbiy imkoniyatlar bilan cheklanmaydi. Bu tushuncha ishonchli davlat institutlari, barqaror iqtisodiy o‘sish, ekologik muvozanat, qonun ustuvorligi va odamlarning farovonligini ham qamrab oladi. Haqiqiy xavfsizlik jamiyat institutlariga ishonch, qo‘shni davlatlar bilan faol hamkorlik va yangi chaqiriqlarga samarali javob berish mexanizmlariga ega jamiyatlarda yuzaga keladi».
Elchi Antti Karttunen YXHTning ko‘p mezonli xavfsizlik konsepsiyasi – siyosiy-harbiy, iqtisodiy-ekologik va insoniy mezonlarni o‘z ichiga oluvchi – mintaqada barqarorlikni mustahkamlash va zamonaviy chaqiriqlar sharoitida muvofiqlashtirilgan harakatlarni amalga oshirish uchun ishonchli asos yaratishini qayd etdi.
Tadbirda mintaqaviy xavfsizlikning asosiy jihatlari muhokama qilindi: hamkorlik mexanizmlarini mustahkamlash, yangi kiberxavf-xatarlar sharoitida raqamli barqarorlikni oshirish, transmilliy tashkilotlangan jinoyatchilikka qarshi kurash, iqlim o‘zgarishlarining mintaqaviy xavfsizlikka ta’sirini baholash, shuningdek institutlar va jamoatchilik o‘rtasida ochiqlik va ishonchni rivojlantirish.
Konferensiya ishtirokchilarga tajriba almashish, ilmiy tadqiqotlar natijalarini muhokama qilish va Markaziy Osiyoda barqarorlikni mustahkamlash bo‘yicha yangi innovatsion yondashuvlarni aniqlash imkonini yaratdi.