OSCE supports capacity-building for temporary detention officers on torture and ill-treatment prevention in Uzbekistan
Twenty-six officers from temporary detention facilities across Uzbekistan strengthened their practical skills and knowledge to prevent torture and ill-treatment in places of detention during a training course in Tashkent from 22 to 24 June.
Two officers from the UK Metropolitan Police shared their expertise with participants, drawing on international good practices in detention management and human rights protection. The event coincided with the United Nations International Day in Support of Victims of Torture, marked annually on 26 June.
Ambassador Antti Karttunen, PCUz Head of Office, underlined the importance of the shared commitment to strengthening safeguards against torture.
“Temporary detention officers stand at the frontline of justice,” he said. “Your daily decisions directly affect human lives and national compliance with international laws.”The event covered:
- International and national legal frameworks on torture prevention;
- Practical application of human rights standards, including communication techniques and interaction with detainees and lawyers;
- Tension-reduction and de-escalation techniques;
- The UN Bangkok Rules on gender-sensitive approaches in police custody settings.
The training course was organized by the OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan in partnership with the National Center for Human Rights, the Ministry of the Interior of the Republic of Uzbekistan, the Centre for Development and Justice, and the UK Metropolitan Police.