OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan supports workshop on various aspects of using social media for journalists
The OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan, in co-operation with the Centre for Retraining of Journalists and with the support of the British Embassy in Tashkent, is organizing a train-the-trainers workshop on 10 and 11 March 2021 in Tashkent. Thirty-five local media professionals will be trained as instructors in the use of social media, in legislative and regulatory developments related to social media, and in journalistic ethics and the rights of journalists and bloggers.
Subsequently, participants will pass on their newly acquired skills to other journalists and bloggers in six regional centres (Andijan, Jizzakh, Navoiy, Samarkand, Termez and Urgench) of Uzbekistan during a similar training event from 12 to 24 March.
“Free and independent media are at the cornerstone of democratic societies. The OSCE is engaged in media development through organizing training courses and by providing support for journalists,” said Project Officer Natasa Rasic.
This series of capacity-building events is organized in the framework of the project “Supporting mass media through increased capacity of journalists and bloggers in Uzbekistan”. It aims at developing professional skills of independent journalists and bloggers across the country to improve media content for local audiences. It is supported by the extra-budgetary contribution of the Foreign and Commonwealth Office (UK).