OSCE opens a women's education and support center in Tashkent region
On 27 December, the OSCE Project Coordinator in Uzbekistan, together with the National Commission for Combating Trafficking in Human Beings, the Republican Commission on the Advancement of the Role of Women in Society, Gender Equality and the Family, and the Committee on Women and Gender Equality of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, held an opening ceremony of the "Women's Education and Support Center" under the Department of Family and Women of Kibray district, Tashkent region.
This center aims to support  women from vulnerable groups, and their families. It is expected that the participants will work three to four days a week in the confectionery shop, and the rest of the days they will be trained in communication, time management, emotional intelligence and stress management.
Mr. Hans-Ullrich Ihm, Acting Head of Mission, while opening the ceremony, said: “The actual employment of women was the starting point for this project. But when we thought about opening a small bakery, we realized that women still need to be able to function in a business environment, so we developed a training program to help them.
We hope that the women, who will get trained to become pastry chefs, will simultaneously train other women in the program, passing on their passion and newly acquired skills.”