YXHT Toshkent viloyatida ayollarni ta’lim va qo‘llab-quvvatlash markazi ochdi
27 dekabr kuni Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining O‘zbekistondagi loyihalari koordinatori, Odam savdosiga qarshi kurashish bo‘yicha Milliy komissiya, Ayollarning jamiyatdagi gender tengligi va oiladagi rolini oshirish bo‘yicha Respublika komissiyasi, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Ayollar va gender masalalari qo‘mitasi tomonidan amalga oshirilgan, Toshkent viloyati, Qibray tumani, Oila va xotin-qizlar bo’limi huzuridagi xotin-qizlarni o’qitish va qo’llab-quvvatlash markazining ochilishi bo‘lib o‘tdi.
Ushbu markaz ijtimoiy himoyaga muhtoj ayollar va ularning oilalarini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan. Ishtirokchilar haftasiga uch-to‘rt kun qandolatchilik bilan shug'ullanadilar. Haftaning qolgan kunlarida ularni muloqot qilish, vaqtni boshqarish, hissiyotlarni boshqarish va stressga chidamlilik bo‘yicha o‘qitilishi kutilmoqda.
Missiya rahbari vazifasini bajaruvchi Hans-Ullrich Ihm tantanali ochilish marosimida shunday dedi: “Ayollarning amaldagi bandligi ushbu loyihaning boshlang'ich nuqtasi bo'ldi. Ammo, kichik novvoyxona ochish haqida o‘ylaganimizda, ayollar hali ham biznes muhitida faoliyat yurita olishlari kerakligini angladik va ularga yordam berish uchun o‘quv dasturini ishlab chiqdik.
Umid qilamizki, qandolatchi bo'lishga o'qiyotgan ayollar bir vaqtning o'zida boshqa ayollarni ham shu yerda o’qitib, o'zlarining ishtiyoqlari va yangi egallagan ko'nikmalari bilan bo’lishishadi.